Vánoční zvyky a tradice – I., V., VI. Třída na Rochusu

Vánoce jsou za dveřmi, a tak jsme byli s žáky I., V., a VI. třídy nasát tu správnou vánoční atmosféru v podobě vánočních zvyků a tradic ve skanzenu na Rochusu.

Dětem se vánoční těšení moc líbilo a dokonce je překvapil i sv. Mikuláš se svou družinou. Společně s ostatními třídami jsme zarecitovali nebo zazpívali nějakou vánoční, zimní nebo mikulášskou básničku nebo písničku. Za odměnu jsme ochutnali místo bonbonů zdravější variantu - sušená jablíčka, která dětem moc chutnala.

V rámci programu jsme se blíže seznámili s tradicemi, jako jsou lití olova, krájení jablíčka, pečení vánoček, atd. Viděli jsme, jak se dříve chystala z více chodů – polévek štědrovečerní večeře a jiné pokrmy.

Paní průvodkyně nás však seznámili i se staršími tradicemi jako jsou vybírání ženicha podle polínek, draní peří před Vánoci, pečení vánočních oplatků a starobylé praktiky štědrovečerního věštění. Vyzkoušeli jsme si také zdobení perníčků, které si děti pak snědli.

Na Rochusu se všem moc líbilo a věříme, že se tam příští rok vydáme zase, abychom se na vánoční svátky správně naladili.